Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących
im. Jędrzeja Śniadeckiego w Olsztynie

ZA KULISAMI W OLSZTYŃSKIM TEATRZE JARACZA

W poniedziałek 14 kwietnia 2014 r. wybraliśmy się z niecodzienną wizytą do olsztyńskiego teatru. Wcześniej już wielokrotnie bywaliśmy w tym miejscu i zasiadaliśmy na widowni jako widzowie – nie bez powodu jesteśmy przecież SZKOŁĄ KULTURALNIE ZAKRĘCONĄ, ale poniedziałkowa wyprawa nie wiązała się z oglądaniem przedstawienia. Zostaliśmy zabrani przez naszą wychowawczynię, p. Szwed, na wycieczkę po teatrze. Mogliśmy, dzięki uprzejmości pracowników teatru, zobaczyć miejsca, których przeciętny widz raczej nie odwiedza. Zajrzeliśmy na każdą z trzech scen teatralnych – dużą, kameralną i na Margines. Byliśmy też na scenie studium teatralnego U Sewruka. Dziwnie puste okazały się te pomieszczenia bez aktorów i bez widzów. Oglądaliśmy tam jedynie scenografię do spektakli: Damy i huzary, Operetka, a także Bar Macabre. Mogliśmy posiedzieć przed lustrem w garderobie, w pracowni krawieckiej i pracowni plastycznej. Przekonaliśmy się, jak wiele pracy trzeba włożyć, by powstało przedstawienie. Spektakl teatralny jest przecież dziełem bardzo wielu osób – nie tylko aktorów, reżysera, ale też scenografa, choreografa, specjalistów od oświetlenia, krawców, plastyków i wielu, wielu innych. W czasie wycieczki wdzieliśmy ciekawe zakamarki dużej sceny, np. zakątek inspicjenta i suflera, tzw. boczne rękawy, dodatkowe wejścia dla aktorów, ogromną liczbę reflektorów i dziwaczne stare urządzenie, które imituje dźwięk wichury. Ciekawe okazały się też makiety, którymi posługują się twórcy scenografii i rekwizytów scenicznych. Pan przewodnik nie skąpił nam również ciekawostek z życia teatru, aktorów i studentów. Zdradził nam, że aktorzy są przesądni i np. wierzą w pecha, którego przynosi trumna na scenie, upuszczony egzemplarz scenariusza czy też chodzenie po scenie w prywatnym obuwiu. Dowiedzieliśmy się również, że istnieje zwyczaj tzw. zielonego przedstawienia, czyli granego po raz ostatni spektaklu, w czasie którego aktorzy robią sobie różne psikusy.

Wycieczkę można zaliczyć do udanych!

PRZEJDŹ DO GALERII

Copyright 2014-2015 © Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących
realizacja virtualmedia.pl