Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących
im. Jędrzeja Śniadeckiego w Olsztynie

I RUNDA

I RUNDA PYTAŃ

STRONA GŁÓWNA KONKURSU

Pierwsze pytania naszego konkursu dotyczą właśnie powojennego podziemia niepodległościowego. Życzymy powodzenia i cierpliwości w poszukiwaniach odpowiedzi.

Odpowiedzi na pytania z pierwszej rundy pytań przesłane na adresy mailowe: piekarski.adam@wp.pl lub slagur@wp.pl      czekamy do 15 marca b.r.

1. Żołnierze wyklęci stają się częścią kultury popularnej – powstają poświęcone im filmy, książki i spektakle teatralne. Poniżej cztery kadry z dzieł poświęconych bohaterom polskiego podziemia zamordowanym po wojnie przez komunistów. Podaj tytuły filmów z których pochodzą.

1.

 

2.

3.

4.

2. O Wyklętych powstawały wiersze i piosenki. Poniższy tekst jest fragmentem utworu Zbigniewa Herberta właśnie im poświęconego. W jego dalszej części poeta przywołuje pseudonimy żołnierzy – rozszyfruj trzy z nich.

Ponieważ żyli prawem wilka

historia o nich głucho milczy

pozostał po nich w kopnym śniegu

żółtawy mocz i ten ślad wilczy […]

3. Gdzie w Olsztynie znajduje się symboliczna mogiła żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych? Zadaniem jest wskazanie lokalizacji oraz przesłanie dokumentacji fotograficznej potwierdzającej Twoją obecność w tym miejscu.

4. Za kadencji którego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 1 marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”?

5. Za co ma zapłacić piechota „Zapory” w jednej z pieśni śpiewanych przez „Żołnierzy Wyklętych”?

 

Copyright 2014-2015 © Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących
realizacja virtualmedia.pl