Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących
im. Jędrzeja Śniadeckiego w Olsztynie

III RUNDA PYTAN

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNA KONKURSU

Witamy serdecznie uczestników konkursu historycznego. Przed nami kolejna runda pytań. Tym razem, po ostatnim mierzeniu się ze sferą duchową, tym razem coś z zupełnie innej bajki – historia wojskowości. Czas na przesłanie odpowiedzi macie do 10 kwietnia. Powodzenia 🙂

P.S. Odpowiedzi na pytania z rundy II i lista rankingowa, z powodu przedłużenia terminu nadsyłania odpowiedzi, zostaną zamieszczone na stronie w poniedziałek.

Pytanie 1.

Warmia i Mazury to krainy, gdzie w średniowieczu prowadzono intensywną akcję budowlaną. Jej efektem były zamki, mury obronne i warowne kościoły – budowane przez Zakon Krzyżacki, Kapitułę Warmińską i biskupów. Do naszych czasów przetrwało ich całkiem sporo – spróbujcie rozpoznać niektóre z nich.

1.

pyt.1,1

2.

pyt.1,2

3.

pyt.1,3

4.

pyt.1,4

 

 

  1.   

Pytanie 2.

Pod koniec XIX wieku w Olsztynie zaczęto budować koszary na potrzeby rozwijającej się niemieckiej armii. Wymień pięć punktów na mapie naszego miasta gdzie znajdują/znajdowały się tego typu obiekty. Warunkiem uzyskania punktów jest podanie trzech elementów:

– ulicy,

-jednostki, która tam stacjonowała,

– dzisiejszego przeznaczenia budynku.

Pytanie 3.

  Wiek XX jest naznaczony przez dwie wojny światowe, które pozostawiły swój ślad w naszym województwie. Ich reliktem są różnego rodzaju obiekty ochronne. Proszę o rozpoznanie obiektów – podanie nazwy miejscowości, gdzie się znajdują. Dwa pierwsze zdjęcia odnoszą się do jednego miejsca, dwa kolejne do drugiego (podpowiedź – to nie Wilczy Szaniec).

1.

pyt.3,1pyt.3,11

 

 

2.

pyt.3,2pyt.3,22

Pytanie 4.

Po krótkich wskazówkach rozpoznaj miejsce bitwy związanej z Warmią i Mazurami. Do każdej bitwy dodaj rok w którym do niej doszło.

  1. Trzy dni po wielkim triumfie wojska króla Polski i księcia litewskiego w jednej osobie podeszły pod Olsztyn, który otworzył przed nimi swoje bramy. Władca pozwolił miasto zrabować, a następnie ruszył pod stolicę wroga.
  2. Polski hetman wraz z posiłkami z Krymu mocno poturbował władcę Prus Książęcych. Po kampanii, której częścią była ta bitwa pozostały „tatarskie” nazwy miejscowości na Mazurach. Niestety do końca potopu było jeszcze daleko…
  3. Zwycięskiemu wodzowi w okolicach pola bitwy Niemcy wybudowali wielkie mauzoleum a po dowódcy przegranych została legenda ukrytego skarbu, do dziś nieodnalezionego i rozpalającego umysły poszukiwaczy.
Copyright 2014-2015 © Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących
realizacja virtualmedia.pl