Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących
im.Jędrzeja Śniadeckiego w Olsztynie ZOBACZ OFERTĘ EDUKACYJNĄ
VII Liceum Ogólnokształcące   Technikum nr 8

III RUNDA PYTAN

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNA KONKURSU

Witamy serdecznie uczestników konkursu historycznego. Przed nami kolejna runda pytań. Tym razem, po ostatnim mierzeniu się ze sferą duchową, tym razem coś z zupełnie innej bajki – historia wojskowości. Czas na przesłanie odpowiedzi macie do 10 kwietnia. Powodzenia 🙂

P.S. Odpowiedzi na pytania z rundy II i lista rankingowa, z powodu przedłużenia terminu nadsyłania odpowiedzi, zostaną zamieszczone na stronie w poniedziałek.

Pytanie 1.

Warmia i Mazury to krainy, gdzie w średniowieczu prowadzono intensywną akcję budowlaną. Jej efektem były zamki, mury obronne i warowne kościoły – budowane przez Zakon Krzyżacki, Kapitułę Warmińską i biskupów. Do naszych czasów przetrwało ich całkiem sporo – spróbujcie rozpoznać niektóre z nich.

1.

pyt.1,1

2.

pyt.1,2

3.

pyt.1,3

4.

pyt.1,4

 

 

  1.   

Pytanie 2.

Pod koniec XIX wieku w Olsztynie zaczęto budować koszary na potrzeby rozwijającej się niemieckiej armii. Wymień pięć punktów na mapie naszego miasta gdzie znajdują/znajdowały się tego typu obiekty. Warunkiem uzyskania punktów jest podanie trzech elementów:

– ulicy,

-jednostki, która tam stacjonowała,

– dzisiejszego przeznaczenia budynku.

Pytanie 3.

  Wiek XX jest naznaczony przez dwie wojny światowe, które pozostawiły swój ślad w naszym województwie. Ich reliktem są różnego rodzaju obiekty ochronne. Proszę o rozpoznanie obiektów – podanie nazwy miejscowości, gdzie się znajdują. Dwa pierwsze zdjęcia odnoszą się do jednego miejsca, dwa kolejne do drugiego (podpowiedź – to nie Wilczy Szaniec).

1.

pyt.3,1pyt.3,11

 

 

2.

pyt.3,2pyt.3,22

Pytanie 4.

Po krótkich wskazówkach rozpoznaj miejsce bitwy związanej z Warmią i Mazurami. Do każdej bitwy dodaj rok w którym do niej doszło.

  1. Trzy dni po wielkim triumfie wojska króla Polski i księcia litewskiego w jednej osobie podeszły pod Olsztyn, który otworzył przed nimi swoje bramy. Władca pozwolił miasto zrabować, a następnie ruszył pod stolicę wroga.
  2. Polski hetman wraz z posiłkami z Krymu mocno poturbował władcę Prus Książęcych. Po kampanii, której częścią była ta bitwa pozostały „tatarskie” nazwy miejscowości na Mazurach. Niestety do końca potopu było jeszcze daleko…
  3. Zwycięskiemu wodzowi w okolicach pola bitwy Niemcy wybudowali wielkie mauzoleum a po dowódcy przegranych została legenda ukrytego skarbu, do dziś nieodnalezionego i rozpalającego umysły poszukiwaczy.
Copyright 2014-2015 © Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących
realizacja virtualmedia.pl
Skip to content